Filistin bayrağı yasaklanmıştı: İsveçli şarkıcı Eurovision’a kefiyeyle çıktı

İsveç’in Malmö kentindeki Arena’da 11 Mayıs’ta düzenlenecek 2024 Eurovision Şarkı Yarışması kapsamında gerçekleştirilen ilk yarı finalin açılışında sahne alan Filistinli-İsveçli şarkıcı Eric Saade, bileğinde Filistin keyifesi ile şarkısını seslendirdi.

AA’nın aktardığına göre, İsveç adına 2011’de katıldığı yarışmada ‘Popular’ adlı şarkısıyla üçüncülüğü kazanan Saade’nin şarkısını kefiye ile seslendirmesinin ardından Avrupa Yayın Birliği’nden (EBU) bir sözcü konuya ilişkin açıklama yaptı. Yarışmayı düzenleyen EBU’nun sözcüsü, yarışmanın canlı televizyon şovu olduğunu belirterek, “Tüm sanatçılar yarışma kurallarından haberdar edilmiştir ve Eric Saade’nin etkinliğin siyasi olmayan doğasından ödün vermeyi tercih etmesinden üzüntü duyuyoruz” diye konuştu.

İSRAİL’İN BOYKOT EDİLMESİ İÇİN PROTESTO GÖSTERİSİ YAPILACAK

EBU ve İsveç devlet televizyonu SVT’nin organizasyonu ile 11 Mayıs’ta düzenlenecek 2024 Eurovision Şarkı Yarışması, 1992 ve 2013 yıllarından sonra 3’üncü kez Malmö kentinde yapılacak. Öte yandan, en son 2016’da İsveç’in başkenti Stockholm’de yapılan yarışma, 7’inci kez İsveç’in ev sahipliğinde düzenlenecek. İsveç Filistin Grubu daha önce yaptığı açıklamada, İsrail’in Eurovision Şarkı Yarışması’na katılımının Malmö kentinde 9 ve 11 Mayıs tarihlerinde protesto edileceğini duyurmuştu. Açıklamada, “Soykırım Ücretsiz Şarkı Yarışması” ismi ile yerel sanatçıların da protestoda sahne alacağı kaydedilmişti.

Öte yandan, EBU, Malmö’deki Eurovision Şarkı Yarışması’nda davetlilerin Filistin bayrağı ile içeri alınmayacağını duyurmuştu. Göteborg Post gazetesine mayıs ayının başında EBU tarafından yapılan yapılan açıklamada, şarkı yarışmasının yapılacağı Malmö Arena’ya Filistin bayrağı veya siyasi mesaj içeren pankartla girmeye çalışanların durdurulacağı, ellerindeki Filistin bayrağı veya pankartların alınacağı belirtilmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x