Yatırımcılar köşe bucak arıyor! Çeyrek altının 10 katı kadar değerli

Son dönemlerde dalgalan ve rekor kıran altın fiyatlarından sonra yatırımcıların altın piyasasına geri dönmesine yol açtı.

Tasarruf yapmak ve birikimlerini değerlendirmek isteyenler, özellikle de nadir bulunan ve özellikle bu günlerde kuyumcuların favorisi haline gelen gremse altına yöneldi.

Son zamanlarda altın fiyatlarındaki artışla birlikte piyasalar yeniden canlandı ve bu durum hem yatırımcıları hem de kuyumcuları heyecanlandırdı.

Gremse altın adı verilen bu altın türü, yükseliş trendine girdi ve birikim yapmak isteyenlerin ilgisini çekti. Serbest piyasada 38.483,42 TL değerinde olan gremse altının, 3965 TL değerindeki çeyrek altının tam 10 katına eşit olması ise dikkatleri üzerine çekti.

GREMSE ALTININ ÖZELLİKLERİ VE KULLANIM ALANLARI

Gremse altın, genellikle 10 adet çeyrek altına eşit olan bir altın birimidir. Kulplu ağırlığı 18.15 gram olan gremse altının saf altın miktarı ise 16.05 gram seviyelerindedir.

Bu altın türü, Atatürk’ün portresiyle birlikte etrafında sıralanan yıldızlar ve defne yapraklı çiçeklerden oluşan çelenk motifleriyle ön plana çıkar.

Arka yüzünde ise Türkçe motifli yazı ve Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi ibaresi bulunur; bu motifli yazının altında ise altının basıldığı tarih yer alır.

Gremse altın, kuyumcularda, sarraflarda, döviz bürolarında ve bankalarda kolaylıkla nakde dönüştürülebilir. Serbest piyasada, tam altının 2.5 katına denk gelen “Gremse altın” olarak bilinen bu altın türü, değerli metaller üzerine yatırım yapmak isteyenler ve koleksiyonerler arasında büyük ilgi görür.

Hem yatırım amaçlı kullanılabilirken hem de koleksiyonlar için tercih edilen bir ürün olmasıyla bilinir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x